Właściwości zdrowotne nasion konopi

Nasiona konopi są nasionami odmiany Cannabis Sativa. Podchodzą z tego samego gatunku, co konopie indyjskie. Jednak nasiona konopi zawierają tylko śladowe ilości THC, czyli związku psychoaktywnego. Ich zaletą jest to, że są wyjątkowo odżywcze i bogate w zdrowe tłuszcze, białko oraz różne minerały.

Oto 6 właściwości zdrowotnych nasion konopi, które zostały potwierdzone naukowo.

 

  1. Nasiona konopi są niezwykle pożywne

Nasiona konopi są bardzo pożywne. Mają łagodny, orzechowy smak i często określa się je mianem „serc konopnych”. Zawierają ponad 30% tłuszczu. Stanowią bogate źródło kwasów tłuszczowych, kwasu omega-6 oraz omega-3. Zawierają również kwas gamma-linolenowy, który znany jest z wielu właściwości zdrowotnych.

Nasiona konopi są doskonałym źródłem  białka, ponieważ ponad 25% ich zawartości to wysokiej jakości białko. Podobnie jest w przypadku nasion chia oraz nasion lnu, które dostarczają ok. 16 – 18% białka. Ponadto nasiona konopi są źródłem witaminy E oraz minerałów (fosfor, potas, sód, magnez, siarka, wapń, żelazko, cynk).

Mogą być spożywane na surowo, gotowane lub palone. Olej z nasion konopi również jest zdrowym produktem, który był stosowany co najmniej 3000 lat temu w Chinach jako lek.

 

  1. Nasiona konopi mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca

Choroby serca zabijają corocznie wiele osób. Jedzenie nasion konopi może mniejszych ryzyko zachorowania na choroby serca. Zawierają one bowiem duże ilości aminokwasu argininy, który jest wykorzystywany do produkcji tlenku azotu w organizmie. Przyczynia się on do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz relaksacji, co skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi.

W jednym z badań u ponad 13 tysięcy osób zwiększone spożycie argininy wiązane było ze zmniejszonym poziomem białka C-reaktywnego (CRP). CRP jest markerem stanu zapalnego związanego z chorobą serca. Kwas gamma-linolenowy występujący w nasionach konopi również został powiązany z łagodzeniem stanów zapalnych.

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, iż nasiona konopi oraz olej z nasion mogą obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć ryzyko tworzenia się skrzepów krwi oraz pomagać sercu w odzyskiwaniu sił po zawale.

 

  1. Nasiona i olej z nasion konopi mogą korzystnie wpływać na problemy skórne

Kwasy tłuszczowe mogą pozytywnie wpływać na odpowiedzi immunologiczne w organizmie. Ma to wiele wspólnego z równowagą kwasów omega-6 i omega-3. Nasiona konopi są doskonałym źródłem wielonienasyconych i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Stosunek omega-6 do omega-3 to 3:1. Jest on uważany za optymalny. Badania wykazały, że stosowanie oleju z nasion konopi przez osoby cierpiące na egzemę, przyniosło pozytywne skutki. Produkt ten pomaga w zmniejszeniu suchości skóry, swędzenia oraz eliminuje konieczność stosowania leków na skórę.

 

  1. Nasiona konopi są doskonałym źródłem białka roślinnego

Nasiona konopi zapewniają ilość białka podobną do wołowiny i jagnięciny. 30 gramów nasion (2-3 łyżki) dostarcza ok. 11 gramów wysokiej jakości białka. Zapewniają wszystkie niezbędne aminokwasy, które nie są produkowane w organizmie, a które należy dostarczać w pożywieniu. W przypadku roślin trudno o kompletne źródło białka ze względu na brak zawartości aminokwasu lizyny. Aminokwas ten zawarty jest w nasionach konopi.

Nasiona konopi są bogatym źródłem aminokwasów – metioniny i cysteiny oraz argininy i kwasu glutaminowego. Przyswajalność białka konopnego jest bardzo dobra – lepsza niż w przypadku wielu rodzajów ziaren, orzechów i roślin strączkowych.

 

  1. Nasiona konopi mogą zmniejszyć objawy PMS i menopauzy

Nawet 80% kobiet w wieku rozrodczym cierpi z powodu fizycznych i emocjonalnych objawów wywołanych zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Symptomy te najprawdopodobniej są wynikiem wrażliwości na hormon prolaktyny. Kwas gamma-linolenowy (GLA), występujący w nasionach konopi, wytwarza prostaglandynę E1, która łagodzi działanie prolaktyny. Badania wykazały, iż kobiety przyjmujące 1 gram niezbędnych kwasów tłuszczowych (w tym 210 mg GLA) na dobę odczuwały znaczne zmniejszenie objawów: ból i tkliwość piersi, drażliwość, depresję oraz zatrzymanie wody w organizmie.

Nasiona konopi mogą być również pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy. Dokładne działanie jest nieznane, ale badania sugerują, iż GLA w nasionach pomaga w regulacji zaburzeń hormonalnych oraz minimalizowaniu stanów zapalnych związanych z menopauzą.

 

  1. Nasiona konopi mogą pomóc w trawieniu

Błonnik jest istotną częścią diety i wiąże się z lepszym trawieniem. Nasiona konopi są bogatym źródłem zarówno rozpuszczalnego (20%), jak i nierozpuszczalnego (80%) błonnika.

Rozpuszczalny błonnik tworzy w jelitach substancję żelopodobną. Ponadto jest cennym źródłem składników odżywczych dla pożytecznych bakterii trawiennych, a także może zmniejszyć skoki cukru we krwi oraz regulować poziom cholesterolu.

Nierozpuszczalny błonnik pomaga w przemieszczaniu się pokarmu w jelitach. Spożywanie go związane jest również ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy.  

Właściwości nasion konopi

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nasiona konopi charakteryzują się doskonałą wartością odżywczą. Są bogatym źródłem zdrowych tłuszczy, wysokiej jakości białka oraz wielu minerałów. Nasiona konopi są niezwykle zdrowe i warto wzbogacić o nie swoją dietę.

Źródło: 1