Legalne mleko pozyskiwane z nasion konopi? To jest to!

Pamiętacie kampanię reklamową- „Pij mleko- będziesz wielki”, która miała na celu zachęcić, zwłaszcza najmłodsze dzieci, do regularnego spożywania tego produktu spożywczego? Rzeczywiście, mleko to świetny sposób na dostarczenie codziennej porcji wapnia i białka (2-3 g/100 g produktu), aby wspierać rozwijający się organizm. Nie każdy jednak może i lubi pić mleko krowie, ale w dobie dużej dostępności różnych produktów na rynku, na pewno znajdziemy coś dla siebie. Taką alternatywą może być także mleko konopne, które można przygotować samodzielnie w domu!

Wytwarzane z łuskanych nasion rośliny konopnej, ekologiczne mleko konopne jest całkowicie legalne i stanowi świetną, a co najważniejsze, zdrową alternatywę dla wegan, wegetarian i osób na diecie bezglutenowej. Bez obaw, spożywanie mleka konopnego, nie powoduje działania odurzającego, jakie najczęściej kojarzy się z określeniem „konopne”. Specjalnie wybrane odmiany konopi siewnych są przemysłowe uprawiane w Polsce i zgodnie z przepisami, zawartość odurzającego tetrahydrokannabinolu (THC) nie może przekraczać więcej niż 0,2%. Mleko pozyskiwane z nasiona tych konopi jest zatem bezpieczne dla konsumenta.

Warto spróbować nowości, ponieważ to roślinne mleko posiada wysoką gęstość odżywczą, definiowaną jako zawartość składników odżywczych w porcji produktu. Ponadto mleko konopne jest doskonałym źródłem kwasów omega-3, które zapewniają szeroki zakres korzyści medycznych, w tym  pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i wartości ciśnienia krwi, a dodatkowo są elementem zapewniającym właściwe funkcjonowanie mózgu. Innym składnikiem wspierającym układ krążenia i układ nerwowy, jest magnez, również obecny w mleku konopnym.

Inne zalety? Podobnie jak mleko krowie, jego konopny odpowiednik jest doskonałym źródłem wapnia, makroelementu tak niezbędnego dla zdrowia i utrzymania dobrej kondycji naszych zębów oraz kości. W rzeczywistości jedna szklanka mleka konopnego dostarcza aż połowę dziennego zapotrzebowania na wapń. Co ciekawe, jedna porcja mleka konopnego zapewnia także do 30% dziennego zapotrzebowania na witaminę D, która wspiera wchłanianie wapnia z jelit do organizmu. Dodatkowo, mleko konopne jest dobrym źródłem fosforu, niezbędnego składnika dla mocnych kości.

Mleko konopne zawiera także witaminy z grupy B, w tym ryboflawinę (Wit. B2 ) i tiaminę (Wit. B1 ), wspomagających prawidłowe przeprowadzanie procesów metabolicznych w ustroju.

Niesłodzona i organiczna wersja mleka konopnego nie zawiera żadnego dodatku cukru oraz posiada niską zawartość tłuszczów nasyconych. Spożywanie zbyt dużej ilości takich tłuszczów i cukru może prowadzić do nadmiernego zwiększenia masy ciała oraz wzrostu ryzyka zapadalności na  schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Dobra informacja dla osób na diecie- szklanka konopnego mleka to tylko 70-140 kcal

Podsumowując, spożywanie mleka z konopi będącego dobrym źródłem witamin i innych składników odżywczych, wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.

Aby przekonać się do mleka konopnego, musisz go koniecznie wypróbować. Mleko konopne posiada kremową, dość gęstą konsystencję i lekko orzechowy posmak podobny do mleka migdałowego.

Zapraszamy  do zapoznania z dostępnymi w Internecie przepisami na przyrządzenie mleka konopnego w swoim własnym domu (przykładowe przepisy-linki poniżej). Sama procedura nie jest skomplikowana czy nawet czasochłonna, a satysfakcja- gwarantowana. „Domowe” mleko konopne może być podawane solo lub jako uzupełnienie różnych napojów np. koktajli czy kawy, a jego przydatność do spożycia wynosi około 3 dni pod warunkiem trzymania w lodówce i okresowego wstrząsania.

 

https://isodiol.com/hemp-oil-today/hemp-milk-what-are-the-benefits/

https://healthyblenderrecipes.com/recipes/raw_homemade_hemp_seed_milk

https://minimalistbaker.com/make-hemp-milk/