Groziła mu amputacja nogi, pomogła marihuana

We wrześniu 2017 roku w International Journal of Case Studies opublikowano wyniki badań klinicznych, które wskazywały na to, iż marihuana może uchronić przed amputacją nóg.

Badania kliniczne: marihuana a amputacja nogi

Wyniki badań klinicznych opublikowane we wrześniu 2017 roku na łamach czasopisma International Journal of Case Studies sugerują, iż marihuana potencjalnie pomogła uratować nogę 59-letniego mężczyzny z Izraela przed amputacją. Wieloletni palacz tytoniu cierpiał na zmiany skórne na rękach oraz ciężkie zakażenie stopy. W wyniku zakażenia kończyna nie otrzymywała odpowiedniej ilości krwi. Pomimo 4 lat leczenia stan stopy pogarszał się, a jej palce zaczęły się deformować. Wówczas lekarze zalecili, aby pacjent poddał się amputacji nogi poniżej kolana. Mężczyzna jednak chciał za wszelką cenę ratować swoją kończynę i sprawność.

Pacjent odmówił zabiegu i zdecydował się na leczenie za pomocą konopi indyjskich (zawierających ok. 10% CBD oraz nie mniej niż 10% THC) oraz oleju z konopi (zawierającego od 30 do 50% CBD). Olej stosowany był bezpośrednio na rany dwa razy dziennie. Dodatkowo przez 6 tygodni mężczyzna otrzymywał antybiotyki.

 

 

Przed i po kuracji

Przed i po kuracji

Jaki był wynik tego „eksperymentu”?

W trakcie tradycyjnego leczenia pacjent uskarżał się na ból, który określił na 9 punktów w dziesięciostopniowej skali. Po dwóch miesiącach leczenia za pomocą produktów z konopi indyjskich poziom bólu spadł do 7. W skali rocznej obniżył się on do 5 punktów. Mężczyzna był w stanie wrócić do pracy w zawodzie technika ogrodniczego. Po trzech latach przypadek ten poddano ponownej analizie. Wówczas pacjent określił swój ból na 4 punkty. Z ran na nodze przestała się sączyć krew, pozostały po nich jedynie minimalne blizny.

Czy konopie indyjskie pomogły uchronić w amputacji nogi?

Nie można tego jednoznacznie potwierdzić. Jednak lekarze badający przypadek 59-latka upatrują się sukcesu w przeciwzapalnych właściwościach CBD.

Konopie indyjskie pomogły zmniejszyć zapalenie, ale również odegrały ważną rolę w zaprzestaniu palenia tytoniu przez pacjenta, co także mogło przyczynić się do polepszenia jego stanu zdrowia. Lekarze twierdzą, iż sposób leczenia z wykorzystaniem konopi indyjskich w wysokich dawkach, powinien zostać poddany kolejnym badaniom.

 

 

Na podstawie:
https://prohbtd.com/cannabis-saves-patient-from-leg-amputation

Wyniki badania:
https://biocoreopen.org/articles/Regression-of-Thromboangiitis-Obliterans-Induced-Finger-and-Toe-Ischemia-with-Medical-Cannabis-Therapy.pdf