O produktach na bazie konopi słów kilka

Nowe metody stosowania konopi udowadniają, iż nie muszą być one wykorzystywane wyłącznie do bonga i tym samym nieść za sobą skutków psychoaktywnych. Etykiety z informacją, że dany produkt powstał na bazie konopi, są coraz częściej spotykane. Ich dostępność, bezpieczeństwo i skuteczność zachęca do zgłębienia wiedzy na temat medycznej marihuany nawet przez osoby, które jeszcze nie tak dawno były zagorzałymi przeciwnikami konopi.

Czym są produkty na bazie konopi?

Wśród produktów na bazie konopi wyróżniamy te, które stosowane są miejscowo – balsamy, kremy i olejki. Drogocenne składniki są wchłaniane przez skórę w celu leczenia bólów, urazów oraz stanów zapalnych. Ponieważ nie powodują skutków psychoaktywnych, są często wybierane przez pacjentów, którzy chcą czerpać korzyści terapeutyczne z konopi bez osiągania stanu euforii, który zapewniają inne metody dostarczania związków do organizmu. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów na bazie marihuany, także do stosowania wewnętrznego.

Jak działają produkty na bazie konopi?

Balsamy, kremy, oleje, aerozole oraz inne produkty, których składniki trafiają do krwioobiegu przez skórę, są skuteczne dzięki sieci receptorów o nazwie CB2. Receptory CB2 znajdują się w całym ciele i są aktywowane przez naturalnie występujące endokanabinoidy organizmu lub przez związki konopi znane jako fitokannabinoidy (m.in. CBD, THC).

Bez obaw, nawet jeżeli jakiś produkt zawiera śladowe ilości THC, nie będzie powodował efektów psychoaktywnych. W przypadku większości produktów stosowanych miejscowo kannabinoidy nie dostają się do krwi, lecz jedynie do układu receptorów CB2.

Produkty na bazie konopi – jakie objawy leczą?

Produkty na bazie konopi stosowane są między innymi do miejscowego uśmierzania bólu, bólów mięśni, napięcia oraz przy stanach zapalnych. Coraz więcej badań wskazuje jednak, że są one również pomocne w leczeniu łuszczycy, egzemy, świądu, bólu głowy oraz skurczy.

Żele chłodzące z mentolem lub miętą są chętnie wykorzystywane po intensywnym treningu oraz wyczerpującej wędrówce. Balsam rozgrzewający łączy zaś w sobie właściwości przeciwbólowe z uczuciem mrowienia i uspokojenia – stosowany jest między innymi do leczenia silnego miejscowego bólu. Produkty z CBD mogą być także wykorzystywane w przypadku bólów artretycznych – ze względu na właściwości przeciwzapalne CBD.