optymalna temperatura waporyzacji

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego optymalna temperatura podczas waporyzacji jest taka ważna w osiąganiu odpowiednich efektów. Waporyzacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów  konopi. Podczas wapowania nieuwalniane są szkodliwe substancje, ponieważ materiał rośliny nie ulega spalaniu. Dostosowanie optymalnej temperatury przekłada się na osiągane efekty. Jaka jest więc optymalna temperatura waporyzacji?

Dlaczego temperatura ma tak duże znaczenie?

Dlaczego temperatura jest tak ważna? Ponieważ różne związki zawarte w konopiach gotują się lub parują w różnych temperaturach. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura nie jest pożądana. Jej właściwy poziom może bowiem wpłynąć zarówno na smak, jak i uzyskiwane efekty.

Laboratoria Steep Hiil testują oraz analizują konopie, które trafiają na rynek w niektórych stanach USA. Dzięki przeprowadzonym analizom udało im się zgromadzić informacje dotyczące optymalnych temperatur waporyzacji.

Optymalne temperatury waporyzacji

Oto zestawienie pięciu kannabinoidów występujących w konopiach wraz z ich temperaturą wrzenia:

  •         THC – 157°C / 315°F,
  •         CBD – 180°C / 356°F,
  •         CBN – 185°C / 365°F,
  •         CBC – 220°C / 428°F,
  •         CBG – 52°C / 126°F.

Poniżej znajduje się zaś zestawienie dotyczące temperatury wrzenia pięciu terpenów:

  •         pinen – 155°C / 311°F,
  •         limonen – 176°C / 349°F,
  •         mircen – 168°C / 334°F,
  •         kariofilen (beta-caryophyllene) – 160°C / 320°F,
  •         linalol – 198°C / 388°F.

W jaki sposób przekłada się to na optymalną temperaturę waporyzacji?

Zastosowanie różnego poziomu temperatury może realnie wpłynąć na smak oraz uzyskane efekty. Te same odmiany wapowane z wykorzystaniem różnej temperatury mogą smakować (i działać) zupełnie inaczej.

Temperatura 160°C (320°F) jest idealna do waporyzacji produktów zawierających THC, pinen oraz kariofilen. Pinen rozszerza oskrzela i drogi oddechowe, działając przeciwzapalnie. Kariofilen zaś odznacza się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi, przeciwnowotworowymi oraz przeciwzapalnymi.

Temperatura 185°C (365°F) jest optymalna do waporyzacji produktów zawierających CBN. Wówczas uzyskiwany jest efekt uspokojenia, który jednocześnie działa jako środek przeciwdrgawkowy i przeciwwymiotny.  

Z kolei temperatura 220°C (428°F) jest doskonała do waporyzacji produktów zawierających CBC i linalol. W ten sposób można uzyskać efekt łagodzenia bólu. Tego typu produkty najlepiej stosować przed snem. Dodatkowo w tej temperaturze terpen o nazwie humulen pomaga w zmniejszeniu łaknienia.  

źródło: herb.co