Bisabolol: terpen o właściwościach medycznych

Bisabolol jest najbardziej znany ze swej obecności w rumianku, jednak można go również znaleźć w konopiach. Ma on szereg terapeutycznych właściwości.

Bisabolol – czym jest?

Bisabolol to terpen, który można znaleźć w konopiach. Znany jest także jako alfa-bisabolol, a-bisabolol oraz levomenol. To związek popularnie wykorzystywanych w kosmetykach do pielęgnacji skóry oraz perfumach. Zyskuje on jednak coraz większą popularność w społeczności użytkowników konopi. To dlatego, że terpen ten niesie za sobą niesamowite korzyści medyczne towarzyszące spożywaniu konopi.

Bisabolol – zapach

Bisabolol ma bardzo przyjemny aromat, dlatego też jest chętnie wykorzystywany w perfumach. Jego zapach jest słodki i kwiatowy, ale dość łagodny i może nawet mieć nuty cytrusowe. Najpopularniejszą rośliną w przyrodzie, która zawiera ten terpen, jest rumianek. Związek można jednak znaleźć również w niektórych odmianach szałwii oraz w drzewie Candeia występującym w Brazylii.

Medyczne właściwości bisabololu

Bisabolol wykazuje właściwości przeciwzapalne. Wyniki badania przeprowadzonego w 2011 roku wykazały, iż alfa-bisabolol może być stosowany jako kosmetyczny środek kojący w wielu produktach kosmetycznych. Dzięki analizom odkryto dokładny mechanizm, który nadaje temu terpenowi właściwości przeciwzapalnych. Ze względu na to, że stan zapalny jest źródłem wielu problemów (m.in. ból, toczeń, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba zapalna jelit), alfa-bisabolol może być związkiem przyczyniającym się do walki ze schorzeniami w większym stopniu aniżeli inne terpeny.

Według niektórych wyników badań bisabolol może być związkiem mającym potencjalne zastosowanie w walce z rakiem. W analizach z 2011 oraz 2016 roku stwierdzono, że alfa-bisabolol spowalnia rozrost komórek raka trzustki. Dodatkowo badanie z 2012 roku wykazało, że terpeny mogą być pomocne w walce z ostrą, złośliwą białaczką. Powyższe odkrycia są obiecujące, potrzeba jednak kolejnych badań, zanim bisabolol będzie mógł zostać oficjalnie wprowadzony jako środek do walki z rakiem.

Wyniki badania z 2009 roku wykazały, iż bisabolol ma nie tylko potencjał przeciwzapalny i przeciwnowotworowy, ale również wykazuje właściwości przeciwbólowe i antybiotyczne. W analizie przeprowadzonej w 2017 roku zbadano działanie antybiotyków terpenowych. Wówczas okazało się, że alfa-bisabolol działa synergicznie w połączeniu z niektórymi rodzajami antybiotyków. Połączenie takie wzmacnia działanie leków w przypadku walki z chorobami.

Pozostałe właściwości bisabololu

Oprócz tego, że terpen ten ma wiele potencjalnych zastosować medycznych, uważa się, iż ma również relaksujące działanie. Produkty lub rośliny zawierające bisabolol mogą być z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu lęku i bezsenności. Ważne jest jednak, aby sprawdzić występowanie w produkcie lub roślinie innych terpenów i wziąć pod uwagę ich profil kannabinoidowy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że bez względu na zawartość danego związku w konopiach, wszystkie z nich mają ogromne znaczenie i wykazują konkretne właściwości, oddziałując na człowieka.