Kannabidiol a choroba zwyrodnieniowa stawów

Z niedawno opublikowanych badań ankietowych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i odnoszących się do stosowania kannabidiolu (CBD) w celach medycznych wynika, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym ze schorzeń w przypadku którego bardzo często suplementowany jest kannabidiol (CBD/CBDa). Skąd się bierze taka popularność stosowania tego związku akurat w tej dolegliwości?

Choroba zwyrodnieniowa stawów lub inaczej osteoartroza to choroba degeneracyjna zarówno większych stawów (kolanowego, biodrowego, łokciowego), jak i mniejszych – nadgarstkowego czy stawów międzypaliczkowych (pomiędzy kośćmi palców).

W przebiegu choroby stwierdza się niekorzystne zmiany patologiczne zachodzące w obrębie chrząstki stawowej w głównej mierze polegające na jej ścieńczeniu. Chrząstki stawowe pełnią rolę amortyzatorów dla układu kostnego. W trakcie normalnej aktywności fizycznej, zabezpieczają one kości przed tarciem o siebie.

Niestety, w osteoartrozie dochodzi do ścieńczenia chrząstki stawowej, przez co kości mają gorsze zabezpieczenie, zaczynają ocierać się o siebie, a to powoduje odsłonięcie zakończeń włókien nerwowych i w ostateczności dochodzi do rozwoju intensywnego stanu zapalnego oraz silnego bólu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów manifestuje się również sztywnością stawów i znacznym ograniczeniem ich ruchomości, co zdecydowanie pogarsza jakość życia chorego.

Wśród potencjalnych przyczyn występowania osteoartrozy wyróżnia się m.in. zużycie stawu powstałe w wyniku długotrwałych wad postawy, urazów mechanicznych, obciążającej pracy zawodowej, zbyt intensywnego uprawiania sportów lub źle leczonych kontuzji sportowych. Nadwaga lub otyłość, choroby o podłożu hormonalnym np. akromegalia (patologiczne wydzielanie hormonu wzrostu u osób dorosłych), a także wiek (osoby starsze) oraz płeć (kobiety) to kolejne czynniki podwyższające ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.

Tak jak wiele jest przyczyn jej występowania, tak i terapia osteoartrozy prowadzona jest na wielu frontach- począwszy od modyfikacji stylu życia (redukcja masy ciała, odpowiednia aktywność fizyczna), poprzez fizjoterapię, aż po farmakoterapię i suplementację. W przypadku tych ostatnich najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które zmniejszają nasilenie objawów choroby w postaci bólu i stanu zapalnego.

Wiele osób decyduje się także na suplementację preparatów zawierających glukozaminę czy chondroitynę, choć ich stosowanie wymaga regularności i cierpliwości (przyjmowanie codziennie siarczanu glukozaminy w dawce 1500 mg/dobę wraz z siarczanem chondroityny 800 mg/dobę przez co najmniej 6 miesięcy).

Inne sposoby walki z osteoartrozą?  Kannabidiol (CBD) i związek z którego on powstaje- kwas kannabidiolowy (CBDA). Dlaczego? Po pierwsze, powodują wzrost naszych naturalnych związków o działaniu przeciwbólowym i przewciwzapalnym, czyli endokannabinoidów.

Dzieje się to na skutek zdolności kannabidiolu do blokowania enzymów (hydrolazy amidów kwasów tluszczowych- FAAH lub lipazy monoglicerolowej), które normalnie rozkładają endokannabinoidy. Zablokowanie wymienionych enzymów powoduje więc wzrost poziomu endokannabinoidów.

Z drugiej strony coraz więcej badań in vitro potwierdza zdolność kannabidiolu i kwas kannabidiolowego do blokowania innych enzymów z grupy cyklooksygenaz (COX). Cyklooksygenazy są zaangażowane w produkcję m.in. prostaglandyn, będących czynnikami uczestniczącymi w powstawaniu i podtrzymywaniu reakcji zapalnych, stąd zastosowanie substancji hamujących ich aktywność, takich jak CBD i CBDA, bezpośrednio ogranicza mechanizmy odpowiedzialne za pojawienie się objawów choroby w postaci bólu i utrzymującego się stanu zapalnego.

Tak więc, jeśli dotychczasowe sposoby walki z dolegliwościami towarzyszącymi chorobie zwyrodnieniowej stawów nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, warto wypróbować naturalne kannabinoidy, które są bezpiecznymi związkami pozbawionymi działania psychoaktywnego.


Bibliografia:

https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/can.2018.0006

http://www.wl.uj.edu.pl/documents/41663/19246775/Starowicz-Bubak_Autoreferat.pdf

Zubrzycka- Sienkiewicz, Choroba zwyrodnieniowa stawów. Farmakoterapia. Częśc I, „Lek w Polsce”, 2010, 23-24

https://reumatologia.mp.pl/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow

https://www.researchgate.net/publication/281442944_Canine_Osteoarthritis_and_Treatments_A_Review

Ruhaak, Lucia Renee, et al. „Evaluation of the cyclooxygenase inhibiting effects of six major cannabinoids isolated from Cannabis sativa.” Biological and Pharmaceutical Bulletin 34.5 (2011): 774-778.