Waporyzacja: badanie dotyczące bezpieczeństwa składników e-liquidów

Ze względu na to, że waporyzacja staje się coraz bardziej popularna, jej wpływ na zdrowie podlega dyskusjom. Sama waporyzacja jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na korzystanie z drogocennych właściwości związków zawartych w konopiach. Nowe badanie ujawnia, które składniki zawarte w e-liquidach są bezpieczniejsze niż inne.

Waporyzacja jest bezpieczna

Podczas spalania konopi powstają toksyny, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Użytkownik wdycha m.in. substancje smoliste czy też chemikalia używane w produkcji. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wielu szkodliwych skutków ubocznych towarzyszących użytkowaniu konopi. Jest nim waporyzacja. Użytkownik nie wdycha dymu, lecz samą parę wodną. Jest to bezpieczniejsze dla zdrowia.

Waporyzacja a gęstość oleju

Olej konopny może być bardzo gęsty, co z pewnością utrudnia waporyzację. Środki rozrzedzające służą nie tylko do rozrzedzania oleju, lecz także zwiększenia biodostępności składników w nim zawartych. Waporyzatory umożliwiają podgrzanie produktu do odpowiedniej temperatury, tym samym powodując uwolnienie kannabinoidów.   

Dzięki temu użytkownik wdycha zdecydowanie mniej substancji uznawanych za rakotwórcze. Środki rozrzedzające wykorzystywane do produkcji e-liquidów nie powinny być jednak traktowane jednakowo. Zbadano najpopularniejsze z nich, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, które są najbezpieczniejsze w użytkowaniu.

Niektóre środki rozrzedzające są bezpieczniejsze niż inne

Zgodnie z wynikami przeprowadzonego  badania niektóre środki rozrzedzające stosowane w e-liquidach są bezpieczniejsze niż inne. Analizom poddano cztery najpopularniejsze składniki, czyli: glikol polietylenowy 400, glikol propylenowy, triglicerydy (MCT) oraz glicerynę roślinną (VG).

Wszystkie z nich są powszechnie używane do produkcji e-liquidów. Zarówno MCT, jak i VG są naturalnymi środkami rozrzedzającymi, które w porównaniu do innych rozcieńczalników wytwarzają zdecydowanie mniej formaldehydu po odparowaniu. Naturalne składniki rozcieńczające są dużo bezpieczniejsze dla zdrowia. Jak wiadomo, formaldehyd to związek, którego wdychać nie chcemy. Nieco mniej bezpieczniejsze są dwa kolejne rozcieńczalniki. Jednak ich zastosowanie w e-liquidach jest bardzo powszechne. Trudno znaleźć produkt, który nie ma ich w składzie.

Waporyzacja pomimo wszystko jest bezpiecznym sposobem na korzystanie z dobrodziejstwa konopi. Podczas vapowania biodostępność drogocennych związków zawartych w oleju jest także dużo większa niż w przypadku innych sposobów użytkowania konopi. W przypadku waporyzacji biodostępność CBD wynosi nawet 50-80% i jest to najefektywniejszy sposób dostarczenia kannabinoidów.

 

źródło: https://herb.co/news/health/cannabis-oil-agents-healthier-vaping/